Woń alkoholu i chwiejny krok to za mało, by zabrać zezwolenie
Ocena, czy zachowanie kupującego wskazuje na stan nietrzeźwości, czy też jedynie na stan po użyciu alkoholu, może być trudna dla przedsiębiorcy zajmującego się handlem trunkami.
Przedsiębiorcy prowadzący sklepy, w których sprzedawane są trunki muszą pamiętać o zakazach, jakie nakłada na nich ustawa o wychowaniu w trzeźwości. Zabrania ona nie tylko sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom do lat 18, ale także osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości. W przypadku złamania tych przepisów trzeba się liczyć z utratą zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
Ocena świadków
Na taką sankcję naraziła się spółka, która była właścicielem sklepu w Poznaniu. Prezydent miasta zdecydował o cofnięciu jej zezwolenia, ponieważ pracownica placówki handlowej sprzedała alkohol mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że jest nietrzeźwy. Do ujawnienia tego faktu doprowadzili dwaj członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, którzy kontrolowali sklep. Oświadczyli oni, że byli naocznymi świadkami zakupu alkoholu przez osobę, od której czuć było ewidentnie woń alkoholu, a której zachowanie (chwiejny krok) wskazywało, że jest nietrzeźwa. Ustalono także, iż badanie alkomatem przeprowadzone przez funkcjonariuszy policji wykazało, że mężczyzna,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta